Jak działa agregat do podawania chłodziwa? Co jest ważniejsze – ciśnienie czy wydajność? Na co warto postawić – rozwiązania standardowe czy produkowane na zamówienie? Na co trzeba zwrócić uwagę, aby uzyskać realnie jak najlepsze parametry obróbki i zredukować zużycie narzędzi? Aż wreszcie, jakie korzyści niesie za sobą użytkowanie wysokociśnieniowych pomp do chłodziwa?
Odpowiedzi na te oraz kilka innych pytań znajdziesz w treści poniższego wpisu – zapraszamy!
Ciśnienie czy wydajność chłodziwa, co jest naprawdę ważne?
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest wychodzenie z założenia, że duże ciśnienie oznacza również dużą wydajność. Aby udowodnić, że to nie do końca prawda – posłużymy się praktycznym przykładem.
Porównajmy ze sobą kilka rozwiązań: pompę 5bar 30L/min 1,5kW, pompę 20bar 14L/min 2kW oraz agregat 70bar 45L/min 7,5kW.
Jeśli w maszynie dokonamy zmiany pompy z 5 na 20 bar może się okazać, że wizualnie chłodziwo będzie dostarczane dużo słabszym strumieniem (ciśnienie maksymalne jest większe ale nie zawsze będzie osiągnięte, przepływ natomiast jest o połowę mniejszy). Co wpłynie na fakt, iż przy operacjach z wymaganym polewaniem zewnętrznym – chłodziwa będzie wizualnie mniej niż w przypadku pompy 5 bar.
Inny przykład? Do wiertła lufowego fi 2mm (studzonego olejem), wymagane jest ciśnienie na poziomie min. 70 bar oraz wydajność min. 10L/min. Z uwagi na ograniczenia (fizycznie przez takie wiertło po prostu więcej nie przeleci) wydajność nie będzie miała takiego znaczenia jak ciśnienie (aby przecisnąć olej przez małą średnicę ważne jest większe ciśnienie), z powodzeniem można zastosować np. agregat 70bar np. 2,2kW i wydajności 18L/min. Lub w ostateczności – agregat mocniejszy, który w tym samym czasie obsłuży zarówno wiercenie lufowe, jak i zewnętrzne chłodzenie np. o wydajności 30l/min lub większy. Kwestia doboru odpowiedniego przepływu jest zależna od typu maszyny i planowanych procesów, przewymiarowanie nie jest wskazane ze względu na możliwość przegrzewania się chłodziwa.
Czy standardowe maszynowe pompy do chłodziwa to za mało?
Klasyczne rozwiązania, które często dostarczane są wraz z samymi maszynami, oferują zazwyczaj parametry zatrzymujące się na 5, 10, a czasem nawet 20 barach ciśnienia oraz ok. 20~40L/min podawanej cieczy.
Taka ich konfiguracja nie pozwala na uzyskanie adekwatnych wyników – niezbędnych chociażby podczas procesu głębokiego wiercenia. Zdarzają się sytuacje, w których takie pompy są niewystarczające nawet, aby podjąć próbę wiercenia.
Na szczęście, na rynku są dostępne rozwiązania, które pozwalają poprawić błędy popełniane przez dostawców maszyn CNC. Zaliczamy do nich nowoczesne agregaty PressCool, o których opowiemy sobie już za moment.
Jak działa agregat do podawania chłodziwa pod wysokim ciśnieniem?
Agregat wysokociśnieniowy PressCOOL jest urządzeniem zewnętrznym, które automatycznie pobiera ciecz ze zbiornika obrabiarki. Pobrana ciecz przepływa przez wysokowydajny system prefiltracji i trafia do pompy wysokociśnieniowej. W efekcie, oczyszczone chłodziwo podawane jest pod wysokim ciśnieniem – zwiększając tym samym wydajność i stabilność procesu.
Czy wysokociśnieniowe agregaty można podłączać do wszystkich typów maszyn?
Z doświadczenia wiemy, że nie wszystkie. Natomiast, agregaty PressCOOL pasują do większości popularnych obrabiarek oferowanych na rynku. W naszej firmie, zanim podejmiemy się realizacji podobnych zleceń, najpierw dokładnie weryfikujemy elementy łączeniowe tak, aby mieć pewność, że będą pasowały do konkretnego modelu. Dodatkowo, sprawdzamy czy nie występują ograniczenia w danym układzie, co pozwala nam określić, czy dane rozwiązanie pozwoli na podawanie ciśnienia nawet o wyższej wartości.
Pompy chłodziwa PressCOOL – “czy” i “dlaczego” to się opłaca?
Nadrzędną korzyścią płynącą z użytkowania agregatów PressCool są przede wszystkim szybsze czasy obróbki oraz zmniejszone zużycie narzędzi. Rozwiązanie odpowiada za efektywne chłodzenie obszaru skrawania, co poza wspomnianymi już oszczędnościami czasu i podzespołów, istotnie przekłada się także na jakość wyrobów końcowych. Nie bez znaczenia są odpowiednie narzędzia np. z podaniem na płytkę.
Stosowanie agregatu PressCOOL jest szczególnie korzystne w przypadku obróbki elementów z materiałów o podwyższonej twardości. Wysokie ciśnienie podawanego chłodziwa znacząco poprawia precyzyjność wyrobów oraz pozwala uzyskać wyższe parametry skrawania. W wybranych branżach (np. produkcji wyrobów medycznych), jest wręcz niezbędnym wyposażeniem maszyn, umożliwiającym wykonywanie głębokich wierceń w stopach tytanu lub stali chirurgicznej.
Potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania?
Skontaktuj się z nami, aby uzyskać pełne wsparcie w doborze, instalacji, konfiguracji oraz uruchomieniu pompy chłodziwa w Twojej firmie.
Zdaj się na nasze umiejętności oraz doświadczenie, dzięki którym zyskasz skuteczne rozwiązanie wspierające pracę Twoich maszyn.