Każda maszyna ma rozwiązane w swój sposób metody separowania wiór, odprowadzania temperatury czy dostarczania chłodziwa. Jakie są typowe rozwiązania stosowane przy maszynach CNC? Dowiedz się więcej o najczęściej dostępnych standardowych rozwiązaniach.
Czy urządzenia peryferyjne w otoczeniu maszyny są konieczne ?
Maszyny standardowo mogą być wyposażone w bardzo podstawowe elementy, które są wystarczające do pracy maszyny ale.. Można pracować na maszynie bez transportera wiór. Jednak konieczność wygarniania wiór ręcznie (często łopatą..) pozostaje do wykonania bo te wióry z obróbki muszą być usunięte z maszyny. Stacje filtrujące wyłapią zawiesiny, które w innym przypadku osadzą się na dnie zbiornika, będą niszczyć zgarniacze i ślizgi. Chłodziarka zatrzyma odkształcenia temperaturowe maszyny i samego detalu. Bez niej detal też zostanie wyprodukowany ale.. Większość z tego osprzętu wydaje się nie mieć zastosowania na pierwszy rzut oka, jednak w dłuższej perspektywie mogą okazać się inwestycją, która zwróci się już po kilku przestojach na czyszczenie lub wyprodukowaniu partii niegodnych a wysoko wartościowych wyrobów.
Wanna, transporter, zbiornik na chłodziwo, jedna, dwie, trzy.. nawet 8 pomp? Dlaczego?
Wanno stanowi podstawowy zbiornik na chłodziwo, ma zazwyczaj między 150 a 800 L objętości w zależności od rodzaju maszyny. Jest zazwyczaj elementem rozłącznym z maszyną, można nią z maszyny wyjechać np. w celu wyczyszczenia. W wannie jest położony lub zamontowany transporter wiór. Na zdjęciu poniżej widać transporter zgrzebłowy przeznaczony do obróbki żeliwa (nie sprawdzi się przy wiórach wstęgowych ze stali). Chłodziwo spływające z maszyny oraz wióry z obróbki spadają z maszyny właśnie na taśmę transportera. Przez taśmę chłodziwo przesącza się a na taśmie pozostają wióry, które wraz z ruchem przesuwania się taśmy są przemieszczane na zewnątrz maszyny do kubła na wióry.
Dlaczego tak duża ilość pomp? Zależy to od skomplikowania maszyny. W najprostszej tokarce zazwyczaj pompa jest tylko jedna. Podaje ona chłodziwo na dane narzędzie aktualnie obrabiające detal. W tokarkach z przechwytem czy dwoma głowicami mamy już dodatkową pompę, oraz pompę spłukującą łoże. We frezarkach możliwości jest znaczenie więcej. Podawanie chłodziwa przez wrzeciono CTS lub TSC (thru spindle coolant), chłodziwo podawane obok wrzeciona, chłodziwo spłukujące ściany grodziowe, spłukujące osłony, płukanie rynien na wióry itd. Linia podająca chłodziwo na wrzeciono czy głowicę narzędziową powinna mieć chociaż podstawowy filtr przepływowy aby zapobiec uszkodzenie bardzo drogiego elementu ceramicznego złącza obrotowego czy uszkodzenia oprawek napędzanych na głowicy tokarki. Pompy spłukujące mają zazwyczaj większą wydajność natomiast pompy wrzeciona czy głowicy ważniejszy mają parametr ciśnienia np. 5 czy 15 bar. Są to wartości które już pozwalają skutecznie chłodzić jednak są niewystarczające do procesów z wysokim ciśnieniem np. 70bar do głębokiego wiercenia.
A może zewnętrzny układ pompowo filtracyjny.. a czy da się z chłodzeniem?
Do wanny maszyny można podłączyć zewnętrzne układy cyrkulujące chłodziwo. Regularnie przetłacza on chłodziwo i zapewnia jego obieg. Poniżej zasada działania oraz jak taki filtr wygląda. Do uruchomienia potrzeba tylko prąd i zamontować wąż ssawny i wąż powrotny w zbiorniku maszyny oczyszczanej. Zaletą tego rozwiązania jest ciągła filtracja, chłodziwo kilkaset razy w ciągu zmiany przetoczy się przez matę filtracyjną. Odseparowane zostaną opiłki, osady, zawiesimy mułowe, które normlanie przeleciałyby przez taśmę transportera i osadziły się w wannie lub co gorsza zostały zaciągnięte przez pompy i popłynęły do podzespołów ruchomych maszyny.
Chłodziarki zwane chillerami – jaką pełnią funkcję ?
Chłodziarki pełnią funkcję chłodzenia jak nazwa wskazuje. Są to pompy ciepła z obiegiem czynnika chłodzącego. Mogą chłodzić różne media, w maszynie zazwyczaj kończą się na 3 zastosowaniach. Po pierwsze najczęściej popularne to chłodzenie oleju wrzecionowego. Wrzeciono ma płaszcz olejowy przez który przetłaczany jest olej obiegowy. Odbiera on ciepło od pracującego nieraz pod dużym obciążeniem wrzeciona. W chłodziarce następuje redukcja temperatury o olej wraca dalej do obiegu.
Drugim typem chłodziarki są te do chłodziwa. Mają one na celu obniżanie temperatury medium chłodzącego, które często podczas pracy osiąga wyższe niż otoczenie temperatury nawet do 45 stopni. Trzecią chłodziarką którą można spotkać w maszynach jest chłodziarka szafy elektrycznej, jest to taki mały klimatyzator.
Więcej o chłodziarkach do przeczytania we wpisie poniżej, oraz w najbliższych planowanych publikacjach o badaniach skuteczności i wpływu temperatur chłodziwa na proces produkcji.
Zanim zamówisz maszynę – sprawdź czy jest ona wyposażona w osprzęt, który sprosta zadaniom na Twojej produkcji.
Zakup maszyny może okazać się kosztowny, i najczęściej jest finansowany np. przez leasing. Dlatego warto pomyśleć o adekwatnym do potrzeb produkcji wyposażeniu maszyn już na etapie ich wycen. Nie tylko przez korzyść z rozłożenia zakupu osprzętu na raty w leasingu. Maszyny Ale też przez zyski związane ze zwiększonymi możliwościami produkcyjnymi, ograniczeniem przestojów na czyszczenie czy te z produkcji większej ilości sztuk w zgodnym tolerancjach wymiarowych.
Potrzebujesz wsparcia przy doborze czy weryfikacji osprzętu?
Skontaktuj się z nami, a z chęcią pomożemy Ci z doborem osprzętu do Twojej maszyny.