Filtroll coś więcej niż filtr. Czy to narzędzie niezbędne przy obróbce aluminium czy żeliwa? Dlaczego korzystnie wpływa na proces?
Czy każdy filtr nadaje się do maszyn? Jakie cechy musi posiadać urządzenie filtracyjne aby dać Ci gwarancję, że maszyna będzie pracowała tak, jak należy? Wiele odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz właśnie w tym artykule.
Poznaj rodzaje filtracji, typy filtrów i ich eksploatacji oraz zalety i wady różnych rozwiązań stosowanych w obrabiarkach CNC. Zapraszamy do wciągającej i wartościowej do lektury!
FILtracja: obiegowa czy tylko linii podawania na narzędzia?
Dzięki filtracji danej linii podawania chłodziwa na narzędzia (np. kanał przez głowicę narzędziową w tokarce) zyskujemy wzrost żywotności elementów maszyny przez które płynie chłodziwo (np. przez napędzaną przekładnie kątową), lepsze warunki obróbki – obszar skrawania jest omywany czystą cieczą. Filtracja obiegowa natomiast zapewnia stały przepływ całego chłodziwa w wannie przez filtr, nawet kilku krotny obieg w ciągu każdej godziny. Zapewnia to stały równomierny rozkład temperatury, odpowiednie napowietrzenie ale przede wszystkim wyłapanie zawiesin i mułów. Co istotne filtracja obiegowa nie wyłapuje dużych wiórów od tego są transportery wiór i sita zamontowane w wannie chłodziwa.
Materiały pylące: czy tylko aluminium i żeliwo zostawiają osady?
W większości przypadków gdy obrabiane są aluminium i żeliwo definitywnie maszynę należy doposażyć w system filtracji, już prosty układ filtracyjny zabezpieczy mechaniczne elementy rotacyjne pomp czy kanałów przepływu a nawet bardzo drogie ceramiczne złącze obrotowe na frezarkach przed zużyciem lub zatarciem. Nie wolno dopuścić do sytuacji że filtracja w ogóle nie występuje, grozi to bardzo drogimi naprawami a przede wszystkim przestojem maszyny.
Obróbka wolframu, stali chirurgicznej czy tytanu również zostawia po sobie masę zanieczyszczeń w chłodziwie. Są to nie tylko zawiesiny i muły ale również przepalone tlenki, których struktura jest bardzo twarda podobna do spieków ceramicznych.
Jak łatwo się domyślić chłodziwo z domieszką takich twardych elementów przepływających przez maszynę może zrobić w niej duże spustoszenie.
Jakie są najczęstsze awarie wynikające z zanieczyszczeń w chłodziwie?
Klasyczną awarią jest uszkodzenie uszczelnień w pompach chłodziwa. Kolejnym częstym przypadkiem są uszkodzenia ceramicznego złącza obrotowego TSC lub CTS (podawanie chłodziwa przez wrzeciono na frezarce). Zatarcie lub zatkanie opraw napędzanych na tokarkach. Natomiast na tokarkach ze skośnym łożem, zwłaszcza na prowadnicach ślizgowych dochodzi do zatarcia i odklejenia się materiału ślizgowego tzw. Turcytu. Zawiesiny w chłodziwie znacznie zwiększają prawdopodobieństwo, że naprawa będzie bolesna pod kątem kosztów.
Spojrzenie na konstrukcję wanny, dobór odpowiedniego systemu i jego prawidłowa implementacja pozwoli na zabezpieczenie maszyn przed tego typu awariami. Często filtry standardowe maszyn mają wady takie jak niedokładne wykonanie lub dobór gradacji niewyłapującej odpowiednio zanieczyszczeń.
Typy filtrów które można zastosować – jak je rozróżnić?
Filtry liniowe dzielą się na puszkowe i workowe. Natomiast filtry przelewowe można podzielić na taśmowe i bibułowe. Obudowy filtracyjne do filtracji liniowej służą do filtrowania chłodziwa w danym kanale przepływu np. na linii pompa – wrzeciono, lub pompa – głowica narzędziowa.
Filtr przelewowy jest urządzeniem, które wymusza obieg całego chłodziwa z wanny i jego przepływ przez tkaninę filtracyjną. Najlepsze urządzenia tego typu pracują w cyklu ciągłym.
Obudowa filtra workowego K2 przy frezarce Doosan NHP do filtracji linii spłukiwania
Potrzebujesz pomocy w zakresie filtracji chłodziwa Twoich maszyn CNC?
Skontaktuj się z nami, a z chęcią pomożemy Ci z doborem rozwiązania do Twojej maszyny.